Klávesnice místo myši

06.08.2020

Také vás někdy unavuje kolikrát musíte kliknout myší a kolikrát projet kurzorem z jednoho rohu monitoru do toho protějšího, než v počítači spustíte požadovanou funkci?

Zapojte i druhou ruku a naučte se od nás několik praktických klávesových zkratek. Budete překvapeni o kolik se vaše práce zrychlí. Já sám jsem kouzlo klávesových zkratek kdysi dávno objevil díky kolegovi Richardovi. V jedné ruce myš, v druhé klávesnice a obrazovky se na jeho monitoru střídaly pro mě do té doby těžko představitelnou rychlostí. Přál bych vám vidět ten koncert.

Obecně nejpoužívanějšími klávesovými zkratkami v dnešním světě asi budou CTRL+C (kopírovat) a CTRL+V (vložit). K mým oblíbeným patří ještě pravý ALT+V. Kdo ji nezná, tomu vřele doporučuji. Ale teď již k SAPu, nebo ještě přesněji k SAP Business One.

Klávesnice místo myši

Klávesové zkratky umí SAP Business One více než dobře, proto by bylo škoda toho nevyužít. V systému najdeme zkratky dvojího druhu:
  • Ty, které dostaneme společně se SAPem.
  • Ty, které si nadefinujeme sami.
O definici vlastních klávesových zkratek si řekneme někdy příště. V dnešním příspěvku se budeme věnovat těm systémovým.

Pohyb v základním menu SAP Business One bez myši

Při pečlivějším pohledu do menu v horní liště okna SAP Business One zjistíte, že každá z dostupných položek má podtržené jedno písmeno v názvu. Má to svůj důvod. Stiskem levého tlačítka Alt a podtrženého písmene otevřete vybrané menu. Tuto možnost oceníte především v situaci, kdy nebudete mít po ruce fungující myš. A to už určitě každý někdy zažil.

Rychlé vkládání datumů

Datumy při tvorbě dokladů zadáváme každou chvíli a systém nabízí možnost, jak si toto vkládání zrychlit.
  • Pokud potřebujete zadat dnešní datum, stačí napsat do datumového pole libovolné písmeno a stisknout tlačítko TAB. Například "q" a TAB vyplní dnešní datum 06/08/2020.
  • Pokud chcete zadat jiné datum z aktuálního měsíce, zadejte pouze číslo dne a po stisku TAB se doplní aktuální měsíc i rok. Například "08" a TAB vyplní datum 08/08/2020.
  • Pro úplnost dodávám, že po zadání čísla dne a měsíce a stisknutí TAB se doplní aktuální rok. Například "1109" a TAB vyplní datum 11/09/2020.

Práce s doklady: Listování v dokladech a řádcích

  • Pokud z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete při listování v dokladech klikat na notoricky známé ikony šipek, použijte kombinaci stisknuté klávesy CTRL a levé nebo pravé šipky na klávesnici.
  • Když máte doklad obsahující několik desítek řádků, pro přechod na poslední řádek stačí stisknout CTRL+E a pro přechod zpět na první řádek CTRL+H.
  • A jestli vás zajímá, jak vypadá zdrojový doklad u právě zobrazené zakázky odběratele, pomůže vám kombinace CTRL+N. Zobrazit lze i cílový doklad, stačí stisknout CTRL+T.

Dnešní článek berte pouze jako úvod do problematiky klávesových zkratek. Výše zmíněné jsou jen výběrem z širší nabídky, kterou v SAP Business One můžete najít. Pokud vás téma zaujalo a chcete se dozvědět nebo si zopakovat i další možnosti, doporučuji navštívit portál SAP Help. Odkaz na něj najdete i ve svém SAP Business One v menu Nápověda.

Máte dotaz nebo zájem o bezplatnou konzultaci?
Kontaktujte nás

Chat online

Chatujte s námi online a získtejte tak okamžitou odpověď

Zavolejte nám

+420 463 030 920

Pošlete nám e-mail

Napište nám Vaše dotazy, nebo poptávku